Cuma 9 Ekim 2015 08:02

En Uygun Motosiklet Kredisi

En Uygun Motosiklet Kredisi

motosiklet

En Uygun Motorsiklet Kredisi

Bankalar, motosiklet satın almak isteyenlere özel olarak motosiklet kredisi vermektedir. Bu kredi türü, bireysel tüketici kredisidir. Bankadan bankaya farklı vadeler olsa da 60 aya kadar vadeyle kredi kullanılabilmektedir. Sıfır ya da ikinci el motosiklet alımı için krediye başvuru yapılabilir. Ancak en uygun motosiklet kredisi kullanmak isteyenlerin tüm bankaların kredi faiz oranlarını araştırması gerekmektedir. Ancak sadece faiz oranları değil, bankaların dolsa ücretleri ve diğer masrafları için aldığı ücretin de bilinmesi gerekir. Çünkü faiz oranı düşük olsa bile dosya masrafı yüksek olabilir. Bu da toplamda geri ödemenin daha fazla olması anlamına gelecektir. Bu nedenle tüm detaylar incelenmelidir. Motosiklet almak isteyen kişiler bankaların internet siteleri üzerinden kredi faiz oranlarını inceleyebilir. Ancak daha detaylı bir bilgi almak ve geri ödenecek net tutarı öğrenmenin yolu,ilgili bankanın şubesine başvurarak bankacı ile görüşmektir. Bu durumda aylık geri ödemelerin miktarı net olarak hesaplanabilir. Hangi ürün için olursa olsun kredinin geri ödeme miktarı, aylık gelirin yüzde 50’sini geçmemelidir. Bankaların böyle bir kuralı vardır. Kredi ödemesinden sonraki geri kalan miktar, kişinin bir aylık ihtiyacını karşılaması gerekmektedir. Geçmiş yıllara kadar böyle bir oran olmamakla birlikte, bankacılık sektöründeki düzenlemeler, kişinin aylık geliri ile yaptığı ödemeler hesaplanarak kredi verilmektedir. Bu nedenle motosiklet kredisi ya da ihtiyaç kredisi başvurusu yapılırken tüm ödemelerin minimum seviyeye gelmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Bankalar Dosya Masrafı Alır

En uygun motosiklet kredisi alırken bankalar başta bir kez dosya ücreti alır. Bu ücret bankadan bankaya değişmektedir. Bankalar kredi tutarının yüzde 2’si kadar kredi tahsis ücreti almaktadır. Bu kredi kullandırım komisyonudur ve en az yüzde 1, en fazla da yüzde 3 seviyelerindedir. Motosiklet kredisi için bir rehin bedeli alınmaktadır. Bu bedel, kredi kullanımının karşılığında motosiklet ruhsatına konular ipotek içindir. Bu oran da ortalama 150 lira civarındadır. Rehin kaldırma ücreti olarak da 100 lira 200 lira arasında bir bedel alınacağının da bilinmesi gerekmektedir. Kredi kullanımında bazı kriterler de vardır. Örneğin sıfır araçta kredi kullandırım oranı yüzde 75’tir. Yani anahtar teslim fiyatının yüzde 75’i oranında kredi verilmektedir. 18 yaşından küçük olanlara kredi verilmemektedir. Kredi vadeleri 3 ay ile 60 arasında değişmektedir. Ancak ortalama kredi vadesi 48 aydır. Kredi başvurusu yapıldığında bankanın verdiği cevap süresi 2 gündür. Bu günden önce de cevap verilebilir ancak cevap 2günü geçmez. Bu iki günün sonunda olumlu ya da olumsuz bir cevap verilebilir. Kredi alırken hayat sigortası zorunlu değildir. Ancak yaptırılması avantajlıdır. Hayat sigortası yaptırıldığında, kredi kullananın vefat etmesi halinde kredi ödemesi ilgili sigorta şirketi tarafından yapılmaktadır. Böylece mirasçılar borç ödemekten kurtulmuş olur. Motosiklet kredisi alırken kasko yaptırmak zorunludur. Ancak kaskonun kredinin alındığı bankadan yaptırılması zorunlu değildir. Bankalar, kaskonun kendileri tarafından yaptırılması için çeşitli avantajlar sunabilir. Hatta kasko ücreti de kredinin içinde alınabilir.

Kredi Alırken Vergi Ödenir

En uygun motosiklet kredisi kullanılırken KKDF yani Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ödenmektedir. Bu miktar da kullanılan kredinin yüzde 15’i kadardır. Bu miktar kredinin ana parası ve faizi üzerinden hesaplanır ve bir kereliğine tahsil edilir. Bu tahsilatı banka yapar ancak ödendiği yer devlet kurumudur. Kredi alınırken bir de BSMV yani Banka Sigorta Muameleleri Vergisi ödenir. Kredilendirme işlemlerinden doğan ve banka tarafından krediyi kullanan kişiden bir kereliğine tahsil edilen bir vergi türüdür. Bunun oranı da yüzde 5’tir. Motosiklet kredisi başvurusu yaparken bazı belgeler istenmektedir. Bunların başında kimlik belgesi gelmektedir. B belge de genellikle nüfus cüzdanı olmaktadır. Bunun haricinde başvuru formu, gelir durumunu gösterir belge. (Şirket ortakları ve serbest meslek sahipleri için vergi levhası veya Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan kuruluş ilanı fotokopisi, ücretliler için maaş bordrosu veya net maaş tutarını gösteren işyerince onaylı belge) ya da varsa diğer gelir belgeleridir. Sahip olunan ya da ikamet edilen konutun tapu fotokopisi, son döneme ait su, elektrik, doğalgaz, telefon,  cep telefonu faturası veya ikametgah belgesi, sıfır kilometre araçlar için proforma fatura da istenen belgeler arsındadır. Gerekli belgeler kefil istenmesi durumunda kefil tarafından da sağlanmalıdır. Banka gerekli gördüğü taktirde ek belge talep edebilir. Kredi Hayat Sigortası yasal olarak zorunlu olmamakla birlikte, yapılması bankalarca önerilmektedir. İkinci el motosiklet satın alınacaksa alınacak aracın ruhsat fotokopisi de istenmektedir. Bankalar ortalama olarak 3 ila 12 aylık vadeler için aylık yüzde 1.19, 13 ila 24 ay vadeler için aylık yüzde 1.29, 25 ila 48 ay vadeler için aylık yüzde 1.39 faiz oranı uygulamaktadır.

Motosiklet Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler

En uygun motosiklet kredisi alırken çeşitli geri ödeme seçenekleri vardır. Bunlardan birisi azalan ödeme, ikincisi aylık eşit taksitli ödeme sistemidir. Bazı bankalar dosya masrafı olarak 400 lira gibi bir meblağ talep edebilir. Bu dosya ücreti bir kez alınır. Bu ücret 300 lira ile 500 lira arasında değişmektedir. Bu kredide teminat olarak araç gösterilmektedir. Motosiklet kredisi almak isteyenin ücretli olması durumunda maksimum 2 aylık güncel bordra ya da SGK sicil no, işyeri sicil no, aylık net ücret ve maaşta haciz ve kesinti olup olmadığını gösterir son bir ay içinde alınmış gelir yazısı ile imza sirküleri istenebilir. Eğer krediye başvuran kişi emekliyse emekli tanıtım kartı ve emekli aylığı tahsis belgesi, emekli maaşını gösteren banka hesap cüzdanı istenmektedir. Krediye başvuran kişi kira geliri sahibi ise, kiraya konu gayrimenkul tapusu, 2 yıldan eski olmayan kira kontratı ve 2 aydan eski olmayan bir adet kira tahsilatına ilişkin belge sunulması gerekmektedir. Kredi isteyen kişi faiz geliri sahibi ise, Başvuru tarihinden sonra alınmış faiz geliri belgesi, yani hesap cüzdanı, çiftçi ise çiftçilik belgesi ve zirai kazancı gösterir belge talep edilmektedir.

En Uygun Ödeme Seçenekleri

En uygun motosiklet kredisi almak, bir bireysel kredidir. Tüm bireysel kredilerde olduğu gibi başvurular aynıdır. Kredi başvurusu yaparken önemli olan gelir durumunun dikkate alınması gerekir. Kısa vadeler düşük faiz demektir ancak herkesin geliri buna yetmeyebilir. Bu nedenle uzun vadeli kredi başvurusu yapmak daha doğru bir karar olacaktır. Ancak uzun vadelerle faiz oranlarının yükseleceği, devlete verilen verginin de daha fazla olacağı unutulmamalıdır. Ancak uzun vadeli kredilerde aylık taksitler daha düşüktür. Dolayısıyla ödeme daha kolay yapılabilir. Uzun vadeli kredilerde faiz oranlarının yüksek olması, risk faktörünün büyümesinden kaynaklanmaktadır. Ödeme süresi içinde kredi kullanan kişi bazı olumsuz olaylarla karşılaşabilir. Örneğin ücretli çalışıyorsa işsiz kalabilir. Serbest meslek erbabı ise iflas edebilir. Banka tüm bu olumsuzlukları göz önüne alarak kredi vermektedir. Bu nedenle uzun vadeli kredilerdeki faiz oranları her zaman yüksektir. Ayrıca uzun vadeli krediler, düşük gelirli kişiler için de uygun olmaktadır. Çünkü kredi taksit miktarları düşüktür. Uzun vadeli krediler. En uygun kredi seçenekleri arasında gelmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*